“Благодарение на него бях на няколко готини малки пънк концерти и ще го запомня с това как се наслаждаваше да свири каквото и да било рок и просто да се забавлява през годината ни заедно в университета в Лондон – запознайте се с Том Роулинс! Ето неговата история с негови думи 🙂 “ – Нели
“Аз съм Том, 27-годишен музикант и учител по китара, бас и укулеле, който се влюби в идеята да свири, когато видя Марти Макфлай да изпълнява Джони Б. Гуд в „Завръщане в бъдещето“. Все пак ми отне още няколко години, за да вдигна наистина китарата и да посветя времето си на инструмента, но оттогава съм стигнал от нулата до това да ръководя собствено училище по китара (Medway Guitar School в Кент) и да свиря професионално в кавър групи. Изключително съм горд от това свое развитие.”
Какъв беше, когато за пръв път започна да свириш на китара?
Започнах да свиря на 15 години и макар че можех да изпълня няколко акорда, честно казано нямах представа какво правя. Не можех да си позволя учител, въпреки че исках, и събирах каквато мога информация от онлайн уроци, книги и видеоклипове. Вероятно увереността в способностите ми не е била напълно оправдана, но това погрешно самочувствие ме тласна силно напред, така че не съжалявам, че го е имало.
Ти си основателят на китарно училище Medway Guitar School в Кент. Как реши да направиш свое собствено музикално училище?
По време на годините си в университета осъзнах, че обичам да преподавам. Независимо дали на мои връстници, които свирят на други инструменти, или просто да разяснявам територията на някого – беше ми изключително приятно да виждам как нещо се изяснява в главата на някого и как той или тя се развива като музикант. Гордеех се със себе си и тях, а това чувство е много пристрастяващо. Беше напълно логично за мен, когато напуснах университета, преподаването да стане ключова част от доходите ми като музикант.
Какво прави плавен прехода от това да си китарист към това да учиш другите как да станат китаристи?
Просто трябва да започнеш от някъде. Може първо да опиташ с приятели и семейството си и след това да започнеш да преподаваш срещу малка такса – не чак толкова малка, че да подбиеш сериозно пазара, но достатъчно, че да е ясно, че си нов преподавател. Никога не забравяй, че ученикът винаги е номер едно. Трябва да си припомняш, че всички сме имали затруднения в различни аспекти от развитието си като китаристи и също че имаме интереси в различни области. Затова преценявам способностите и интересите на учениците си и оформям обучението си около тях. Винаги трябва също да си търпелив и насърчителен и да помагаш на учениците си да намерят собственото си звучене на инструмента. Да се опитваш да създадеш мини версии на себе си е най-бързият начин да откажеш някого да свири.
Какви са някои реалистични цели, които един начинаещ китарист трябва да си постави, когато започва да се учи да свири на китара?
Честно казано колкото по-малка е целта, толкова по-добре. Винаги започвам с няколко основни таблатури, често дори само за една струна. Силно насърчаващо е ученикът да си тръгне от първия урок, вече изпълнил музика. Оттам продължавам да използвам табове, за да развивам координацията и сръчността на учениците си, като същевременно ги запознавам с основните отворени акорди, за да могат да изсвирят проста песен по свой избор. Не е добра идея да се започва веднага с акорди, те са от решаващо значение в ранните етапи на свирене, но първо трябва да се развият увереност и познаване на инструмента, а нищо не е по-добро за това от прости рифове и мелодии чрез таблатури.
Като учител по китара с дългогодишен опит, как продължаваш да развиваш собствените си умения на китарата?
Има изключително много неща, които можеш да направиш. Като професионалист трябва да мислиш и за развитие на доходите. През последните няколко години например аз започнах да работя и върху кавъри, фокусът ми премина много повече върху пеенето и изучаването на песни. Но се фокусирам обикновено върху една или две малки цели. Поддържай целите си семпли, малки и съответстващи на времето, което имаш на разположение за упражнения. Избягвай да се претоварваш. Може да искаш да увеличиш репертоара си и да развиеш техниката, акордите, слуховото си възприятие и ритъма наведнъж, но ако имаш възможност да се посветиш само час на ден на тази цел, няма да постигнеш особен напредък. По-добре е нещата да се случват едно по едно. Например, в момента аз всеки ден работя по едно упражнение за последователно свирене – alternate picking (свиренето ми до момента е по-скоро съсредоточено върху легато и икономично свирене – economy picking) и едно упражнение за разработване на увеличени и умалени ликове по време на импровизация по която и да е част от изучаването ми на песни.
Музикалната теория плаши много начинаещи музиканти. Как подхождаш към нея с ученици, които се притесняват от теоретичната част на музиката?
Често стигам до извода, че музикалната теорията е по-малко страшна за изучаване за учениците, а по-скоро им е неприятна, защото мислят, че ще навреди на свободата им като изпълнители. Когато изучаваш основите, те често изглеждат просто като куп правила. А това изобщо не е същността на теорията, която е просто обяснение как работи музиката. Правя всичко възможно да обясня това чрез демонстрация, за да покажа как теорията е повлияла на собственото ми свирене и развитие. Обяснявам също и как тези, които не разбират теорията, често попадат в капана на „спазване на правилата“, без дори да го осъзнават. Преподавам теорията много бавно стъпка по стъпка, като винаги проверявам знанията на учениците си и непрекъснато се уверявам, че наистина разбират текущата стъпка, преди да премина към следващата.
А какво е нещо, което ти си научил от учениците си?
Непрекъснато се уча от учениците си. Дори просто преминаването през основите с тях ме научи на много неща. Като започнеш да преподаваш си мислиш, че тези понятия са ти пределно ясни, но да ги разбираш за себе си е различно от това да ги обясниш на другиго и да отговаряш на неочаквани въпроси. Това може да те накара да мислиш за тях по съвсем различен начин. Със сигурност това помага да ги използваш в свиренето си по нов начин. Основите понякога изглеждат скучни, но дори най-добрите изпълнители са работили върху тях дълго и са се връщали отново и отново, защото да ги познаваш не означава, че няма какво още да научиш за тях.
Има ли нещо, с което би искал да експериментираш в музиката, но все още не си имал възможност?
Иска ми се да намеря време да се упражнявам на клавишни. Въпреки че разбирам теоретично какво се случва и мога да изпълня няколко акорда и скали, мускулната ми памет и техниката ми не са достатъчно развити. Трябва да си взема приличен синтезатор и да се упражнявам. Мисля си, че това ще ми даде различен поглед върху музиката и потенциално ще отвори възможности за бъдещи изпълнения.
Преди карантината, група Slam Dunktion, от която Том е част, е щяла да тръгне по участия. Пандемията възпрепятства това да се случи, но в момента те работят върху видеоклип, така че си оглеждайте за него.
Виж китарното училище на Том:
https://www.onlineguitarschool.org
https://www.medwayguitarschool.co.uk
Свържи се с него на:
tom.rawlins@medwayguitarschool.co.uk
Последвай го в социалните мрежи на:
https://www.facebook.com/MedwayGuitarSchool
https://www.instagram.com/rawlinsmusic/